Aktualności

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2022

Co roku w dniach 8-15 maja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. „Biblioteka – świat w jednym miejscu”, to hasło tegorocznego TYGODNIA BIBLIOTEK, akcji mającej na celu promowanie czytelnictwa i biblioteki. W tym roku do wspólnego świętowania zaprosiliśmy dzieci z pobliskiej Szkoły Podstawowej w Horodle. Poprzez spotkania, warsztaty, zabawę chcemy pokazać, że biblioteka to miejsce w którym można fajnie spędzić czas,„przenieść się” w odległe kraje, wyruszyć w kosmos czy odwiedzić kolorowy świat fantazji- wystarczy wziąć książkę do ręki. W bibliotece również można znaleźć wiele odpowiedzi na nurtujące nas pytania oraz spotkać ciekawych ludzi. We wtorkowe przedpołudnie naszą bibliotekę odwiedził specjalny gość Pani Elizabeth, która zabrała nas do pięknej Francji gdzie wiele lat mieszka. Oczyma wyobraźni odwiedzaliśmy ten ciekawy kraj. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały krótkiej bajki czytanej po francusku oraz piosenki. Pani Elizabeth uczyła nas zwrotów na powitanie i pożegnanie oraz musieliśmy policzyć sprawnie od 1 do 10-ciu po francusku, a to nie było takie łatwe…  
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, odbył się również konkurs przeznaczony dla uczniów klasy drugiej Szkoły Podstawowej w Horodle, pod hasłem „Mistrz Pięknego Czytania”. Uczniowie w pierwszej kolejności czytali tekst, który samodzielnie przygotowywali, następnie przedstawiali fragment tekstu zaproponowanego przez organizatora. Tym razem były to fragmenty książek „ Plastusiowy pamiętnik”M Kownackiej, „Cudaczek – Wyśmiewaczek” J. Duszyńskiej, „Czarna owieczka” J. Grabowskiego. Jury w składzie: Joanna Stefaniak (przewodnicząca komisji), Bożena Gruszka oraz Renata Mochnaczewska w swoich ocenach brały pod uwagę: poprawność, płynność, wyrazistość, a także tempo czytania. Miło nam poinformować, że wyróżniono następujące osoby: Patrycję Grabarczuk, Jagodę Szlązak, Jakuba Mulawkę, Nikodema Gnieciaka, Mistrzem Pięknego Czytania 2022 został Ksawery Kudrel. Serdecznie wszystkim gratulujemy! Pani Jadwidze Bartoszek dziękujemy za wspaniałe przygotowanie uczniów do konkursu.       
Piątkowe przedpołudnie biblioteka zmieniła się w małą salę zabaw. Odwiedziły nas maluszki wraz z Panią Haliną Jeżyną i grupa starszaków z Panią Barbarą Klamer.Maluchy pierwszy raz miały okazję zwiedzić bibliotekę i dowiedzieć się, na czym polega praca bibliotekarza oraz jak należy zachowywać się w bibliotece. Dzieci z ciekawością wysłuchały……. a potem przyszedł czas na odrobinę zabawy.Wszyscy miło spędziliśmy ten czas i każdy potwierdził, że hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek„Biblioteka -świat w jednym miejscu” bardzo trafnie określa bibliotekę i jej rolę.Serdecznie dziękujemy za spotkania i zapraszamy do ponownych odwiedzin.